Get Adobe Flash player
Start Wycieczki

Nasi uczniowie kolejny raz z wizytą w Stolicy

26 kwietnia 2019  r. - po ciężkich zmaganiach sprawdzających wiedzę uczniów kończących szkołę podstawową - młodzież klas ósmych i siódmych naszej szkoły udała się na czterodniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Celem wycieczki było wejście i obejrzenie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej - najwyższych organów władzy ustawodawczej w naszym kraju, poznanie miejsc pamięci narodowej oraz sylwetek wybitnych postaci z historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz  rozwijanie poczucia przynależności do narodu i budowanie więzi emocjonalnych między Polakami, a także integracja uczniów z różnych zespołów klasowych podczas wspólnego spędzania czasu wolnego.

O godz.2.00 grupa 47 uczniów pod opieką 4 opiekunek zebrała się przed szkołą , by wyruszyć
w kilkugodzinną podróż autokarową do stolicy.  

Przygodę w stolicy rozpoczęto od wizyty w Sejmie, która mogła się odbyć, dzięki życzliwości
Poseł na Sejm RP- Ewy Szymańskiej. Ranga miejsca spowodowała, że grupa w niezwykłym skupieniu i z zaciekawieniem wysłuchała lekcji przewodnika i zrobiła wiele pamiątkowych zdjęć.
Po zakończeniu zwiedzania- przedstawiciele grupy , na ręce Pani Poseł- złożyli serdeczne podziękowania za zaproszenie i obecność.

 

 
 

Kolejnym obiektem, na którego zwiedzanie młodzież niecierpliwie czekała- był Stadion Narodowy, będący reprezentatywnym obiektem polskiego sportu.

 
 

 

 

 
 

Drugi dzień wycieczki był niezwykle intensywny: w Muzeum Narodowym uczniowie wzięli udział
w lekcji muzealnej- po której zostali pochwaleni za skupienie, uwagę i solidną pracę w specjalnych zeszytach. W Centrum Pieniądza- grupa również została dostrzeżona i wyróżniona przez panią przewodnik. Trzecim punktem dnia było zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem, które
rozpoczęto
od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy, a zakończono
na Placu Piłsudskiego ,który jest jednym najlepiej znanych placów Warszawy- gdzie uczniowie mieli niecodzienną okazję, aby na żywo zobaczyć zmianę warty  przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 
 

 

Niedziela rozpoczęła się lekcją muzealną w Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Kolejnym ważnym  punktem tego dnia było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego,
na które uczniowie również bardzo czekali. Tam mogli przybliżyć sobie obraz jednego
z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje Muzeum ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych warszawiaków, grozę walk, umundurowanie, broń, makietę liberatora, wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Uczestnicy wycieczki zbierali kartki z kalendarza i ulotki okolicznościowe i obejrzeli też niedługi, ale przejmujący film w 3D „Miasto ruin” pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne "morze ruin". Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenie.

Chociaż w planie wycieczki nie było „nocnego zwiedzania stolicy”, okazało się, że jest to ogromne marzenie młodzieży. Dlatego po dwugodzinnym odpoczynku, późnym wieczorem- marzenie uczniów zostało spełnione. Podróż metrem do centrum miasta a następnie powrót spacerem do hotelu, ulicami rozświetlonej neonami stolicy- sprawił uczestnikom wycieczki ogromną frajdę.

 

 
 

Ostatniego dnia uczniowie mieli okazję na zakup pamiątek w Złotych Tarasach- obiekcie znanym jako wyjątkowe miejsce na zakupy i najlepszą miejską rozrywkę, położonym w samym sercu Warszawy.

 
 

 

Droga powrotna rozpoczęła się wizytą na planie filmowym serialu Barwy Szczęścia, gdzie uczniowie mieli niecodzienną okazję poznać pracę ekipy filmowej, wziąć udział w próbie generalnej jednej ze scen kręconego odcinka oraz na własne oczy zobaczyć tajniki pracy poszczególnych osób na planie filmowym i spotkać się z reżyserem i aktorami. Zwiedzono charakteryzatornię, montażownię, reżyserkę, a także mieszkania bohaterów serialu. Delegacja uczniów również w tym miejscu, na ręce reżysera serialu złożyła podziękowanie za ogromną życzliwość i umożliwienie zetknięcia się
z rzeczywistością, której nie widać, a bez której nasze życie nie byłoby tak „ kolorowe”.

Droga powrotna upłynęła wszystkim „pod znakiem snu”. Przepełnieni nowymi doświadczeniami, zdobytą wiedzą oraz niezapomnianymi wrażeniami uczestnicy wycieczki, dotarli na miejsce
ok. godz. 2.00 i rozjechali się do swoich domów.

 

 
 

                                                                                                              red. M.M i D.K