Get Adobe Flash player
Start Uroczystości i wydarzenia szkolne

Święto Sybiraka w Leśnej


Dnia 17 września 2019 roku społeczność leśniańska obchodziła Dzień Pamięci Sybiru. Współorganizatorami uroczystości byli Burmistrz Miasta i Gminy Leśna, Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku. W obchodach wzięli udział ci, którzy przeżyli katorżniczy pobyt na Sybirze, władze lokalne oraz dyrekcja szkoły.

 

 

W części oficjalnej przemawiał Burmistrz Leśnej,Szymon Surmacz. Wspominał przebieg sowieckich zsyłek ludności polskiej na Sybir, ich niedolę oraz skutki brutalnej polityki Stalina. Zaznaczył, że 17 września jest dniem pamięci napaści ZSRR na Polskę, która broniła się już przed hitlerowskim najeźdźcą. Kierując słowa do młodych słuchaczy Burmistrz przypomniał, jak ważna jest pamięć w przekazywaniu historii.

Uroczystość uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej w Smolniku - uczestników zajęć koła teatralnego „Hamlet” pod kierunkiem Renaty Arbaczewskiej oraz grupa muzyczna przygotowana przez Katarzynę Jabłońską. Dekoracje przygotowały Dorota Piotrowska i Jolanta Olechnowicz-Janik, natomiast prowadzeniem zajął się Robert Chawchunowicz.

Spektakl przedstawiał zebranym historię deportacji Polaków opowiedzianą wierszem i piosenką. Młodzi artyści swoim wykonaniem pobudzili widownię do wzruszeń, wspomnień i głębokiej refleksji. Dali dowód na swoją dojrzałość i zrozumienie świadków tamtych czasów.

                                                                                                          Renata Arbaczewska