Get Adobe Flash player

Klocki lego na języku polskim?

Odpowiedź na pytanie brzmi: jak najbardziej! Lego Logos- tak nazywa się metoda rozwijająca kreatywność i wspomagająca nauczanie, stosowana również na lekcjach języka polskiego. Do jej wprowadzenia na zajęciach potrzebne są tylko klocki lego oraz dowolny tekst literacki, który będzie poddawany analizie. Autorem metody jest Jarosław Marek Spychała, zajmujący się rozwojem technik myślenia twórczego i ich zastosowaniem w edukacji.

Dlatego też Lego Logos uczy czytania ze zrozumieniem, umiejętności słuchania innych oraz kształtuje takie kompetencje intelektualne jak: analiza i synteza, wnioskowanie, logiczne myślenie. 

Metodę tą postanowiłam wykorzystać podczas omawiania z klasą IV A lektury „Akademia Pana Kleksa”. Zadaniem dzieci było zbudowanie z klocków lego szkoły niezwykłego nauczyciela, na podstawie opisu zawartego w książce Jana Brzechwy. Efekty pracy uczniów były zdumiewające. Wszystkie prace przedstawiały akademię, ale każda z nich zarazem była inna. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością, co zachęciło mnie do częstszego wykorzystywania tej metody na lekcjach języka polskiego. 

A.Sobczyk