Get Adobe Flash player

Łączymy przyjemne z pożytecznym

- czyli jak uczniowie ze Smolnika uczą się kochać i pomagać…
Chcąc uwrażliwić uczniów na otaczający świat przyrody, od kilku lat w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II  w Smolniku realizowany jest projekt edukacyjny " KOCHAMY, ROZUMIEMY I POMAGAMY ZWIERZĘTOM". Jego założenia zostały z radością i pełnym zrozumieniem przyjęte przez takie podmioty, jak Schronisko dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej w Przylasku, czy Fundację na rzecz Ochrony Zwierząt Mondo Cane.

 

 

 

Tegoroczne działania edukacyjne rozpoczęła w grudniu akcja zbiórki karmy, pod hasłem: ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę w schroniskach", do której z ogromnym zapałem włączyli się uczniowie wszystkich klas.

Następnym krokiem  w/w projektu było zorganizowanie w dniu 8 lutego 2018 r. wycieczki edukacyjnej, której celem było min. poznanie warunków życia bezdomnych zwierząt oraz propagowanie idei wolontariatu. W wyjeździe wzięły udział klasy: V b, V d i VI b,  które w grudniowej akcji zbiórki karmy- zebrały najwięcej karmy.
Pierwszym punktem wycieczki była niezwykła lekcja w Multikinie w Zgorzelcu, przeprowadzona w ramach projektu Akademii Filmowej. W tym roku uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym seansie filmowym - uczącym akceptacji i miłości dla każdego człowieka,  pt. „ Cudowny chłopak”.  Historia „innego” chłopca, jego rodziny i pieska, wywołała wiele łez wzruszenia i mnóstwo refleksji.
Po zakończonym seansie filmowym, dzieci z ogromną niecierpliwością udały się w podróż do Schroniska dla Zwierząt Małych  w Przylasku, gdzie najpierw złożyły zebraną karmę oraz potrzebne rzeczy dla zwierząt. Następnie mogły poznać warunki, w jakich żyją na co dzień bezdomne zwierzęta. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci punktem programu była jednak możliwość wyprowadzania psów na spacer. Gdy nadeszła ta chwila- radości nie było końca- radości dzieci ale i zwierząt. Przez prawie dwie godziny, mimo zimna, uczniowie mieli okazję bezpośredniego kontaktu  z milusińskimi, którym bardzo brakuje nie tylko swojego domu ale również przyjaciela do tulenia i głaskania.
Kiedy nadszedł czas pożegnania- pomimo zmęczenia- nie było już tak wesoło. Wielu uczniów zapowiedziało swój powrót do schroniska, tym razem z rodzicami, aby powoli wkraczać
w świat wolontariatu. 
                                                                                                                   red. M.Michalik i D.Kusibab