Get Adobe Flash player

Sukcesy naszych uczniów

Uczniowie z oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku po raz kolejny wzięli udział w cyklicznych konkursach recytatorskich: 63. Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim i XXIII Konkursie Recytatorskim „Pegazik”. Eliminacje powiatowe odbyły się 6 marca 2018 roku w bibliotece Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu, a ich organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Lubaniu.

 Jak każdego roku do rywalizacji stanęło wielu uczniów ze szkół powiatu lubańskiego. Uczestnicy musieli zaprezentować dowolny utwór poetycki i fragment prozy lub utwór poetycki lub poezję śpiewaną. Poziom konkursów był bardzo wysoki i tematycznie zróżnicowany. Jury miało duży problem przy wyborze zwycięzców. Na ocenę recytacji miały wpływ następujące elementy: dobór tekstu, artykulacja, wyrazistość wymowy, tempo, intonacja, interpretacja tekstu, a także ogólny wyraz artystyczny. Laureaci będą reprezentować naszą szkołę w kolejnych etapach konkursów. Do finału XXIII Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” zakwalifikowała się Wiktoria Stelzer, która z niezwykłym artyzmem wyrecytowała wiersz K. I. Gałczyńskiego pt. „Boża krówka” i prozę S. Mrożka pt. „Fakt”. Przed Wiktorią zmagania wojewódzkie w Kłodzku, gdzie będzie jedynym przedstawicielem powiatu. Natomiast do etapu rejonowego w Bolesławcu 63. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego na drugim miejscu przeszła Maja Hyży z utworem B. Okudżawy pt. „Modlitwa”. Uczennice zostały przygotowane do konkursów w ramach zajęć szkolnego koła teatralnego, którego opiekunem jest nauczycielka języka polskiego Renata Arbaczewska.

W bieżącym roku szkolnym, w wyniku wejścia w życie reformy edukacji, do 63. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego przystąpili również uczniowie klas siódmych szkół podstawowych. Nasza szkoła miała i tu swoją reprezentantkę. Uczennica Julia Gapska -  recytując fragment wiersza K. I. Gałczyńskiego p.t. "Noc czerwcowa" - nie dała żadnych szans swoim rywalom. Julia zajęła zdecydowane pierwsze miejsce i również będzie reprezentować szkołę podczas etapu rejonowego w Bolesławcu. Laureatka została przygotowana do konkursu w ramach zajęć szkolnego koła teatralnego, przez opiekunki: Dorotę Kusibab i Małgorzatę Michalik.


  
Dzięki konkursom młodzi ludzie mają okazję do rozwijania swoich uzdolnień artystycznych. Doskonalą umiejętności recytatorskie, uczą się wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechniają kulturę żywego słowa. Sukcesy uczniów znowu potwierdzają pozytywną pracę edukacyjną w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych.

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnych etapach!

 

 

Renata Arbaczewska

GALERIA ZDJĘĆ