Get Adobe Flash player
Start Wydarzenia

KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ

Tylko guziki nieugięte 
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni 
z głębin wychodzą na powierzchnię 
jedyny pomnik na ich grobie (...)

Zbigniew Herbert

W naszej szkole tradycją jest pamięć o historycznych wydarzeniach z dziejów naszej Ojczyzny. W kwietniu wspominaliśmy ważne wydarzenia zapisane w historii naszego kraju
Dzień Pamięci  Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
13 kwietnia obchodziliśmy 78 rocznicę zbrodni ludobójstwa w Katyniu, by nie zaginęła prawda o wojsku skrytobójczo zamordowanym strzałem w głowę i  o wymordowaniu polskiej inteligencji. Uczniowie uczestniczyli w apelu połączonym z prezentacją multimedialną „Katyń –pamiętamy”, wzbogacony recytacją wiersza Z. Herberta „Guziki” i pieśnią „Ostatni List”. Wspominaliśmy  również 8 rocznicę katastrofy Smoleńskiej w której zginęło 96 osób,
w tym  prezydent RP Lech Kaczyński  i prezydent na uchodźstwie  Ryszard Kaczorowski.  
 
Akcja Żonkile -75 rocznica powstania w getcie warszawskim


Szkoła przyłączyła  się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W przeddzień 75 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim , uczniowie klas VI i VII  pod kierunkiem nauczyciela  historii wykonywali  papierowe żółte żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia, oznaczając kruchość ludzkiej egzystencji. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy. 
 Wolontariusze  rozdawali żonkile uczniom i  pracownikom szkoły, przypominając o tym ważnym wydarzeniu historycznym. Należy strzec cennych wartości – wolności, pokoju i prawdy historycznej dla zachowania narodowej tożsamości.

 
Wycieczka historyczna do Muzeum Gross –Rosen

Dnia 26 kwietnia 2018 uczniowie  klas VII  pod opieką swoich wychowawców 
i nauczycieli historii, udały się do MUZEUM GROSS –ROSEN – byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Rogoźnicy (powiat strzegomski, województwo dolnośląskie). 
 
 
Celem wycieczki było budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od projekcji filmu dokumentalnego zawierającego wspomnienia byłych więźniów obozu oraz dokładnego przyjrzenia się makiecie obozu, która znajduje się w budynku dawnej kantyny. Pani przewodnik bardzo zaciekawiła zwiedzających. Opowiadała, jak wyglądały bolesne i okrutne realia codziennego życia obozowego, oprowadziła po całym obiekcie. 


Na terenie poobozowym zachowały się m. in. brama obozowa wraz z dwiema przyległymi wartowniami; fundamenty bloków i krematorium; ściana śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów (dziś w tym miejscu umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom obozu).Zachowało się również, wpisane w 1992 r. do Rejestru Zabytków, stare wyrobisko w kamieniołomach – jedno z  głównych miejsc pracy więźniów. Każdy  słuchał uważnie i wie ,że czasy te należą już do przeszłości.
Pod koniec zwiedzania uczniowie zapalili znicze przy tablicach upamiętniających ofiary obozu. Wizyta w Muzeum była nie tylko lekcją historii ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia. 
red. AB.