Get Adobe Flash player
Start Wydarzenia

„GDY ZABIJĄ WSZYSTKIE DZWONY”

3 maja 2018 roku uczniowie Naszej Szkoły uświetnili gminne obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości miały miejsce w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej. Przybyli goście mieli okazję obejrzeć  niekonwencjonalne przedstawienie muzyczno-teatralne pt. „Gdy zabiją wszystkie dzwony…”.  W spektaklu połączono wiele elementów: współczesność z historią, śpiew z ruchem scenicznym, a słowo z tańcem. Koncert współczesnych piosenek, ujmujących treścią, poprzedził żywą lekcję historii dotyczącą wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Uczniowie, choć w dzisiejszych galowych strojach, przedstawili podział ówczesnej szlachty. Tematyka dyskusji akcentowała różnorodność ich poglądów na problemy życia społeczno-politycznego. Połączenie nowoczesności z dawnymi czasami sugestywnie zobrazowało wciąż istniejące wady i przywary Polaków. 

To niecodzienne widowisko bardzo wzruszyło i zaciekawiło publiczność. Kreatorami scenicznego przekazu byli uczniowie: Maja Hyży, Oliwia Hyży, Martyna Masłowska, Wiktoria Gincelis, Aleksandra Starczewska, Wiktoria Stelzer, Oliwia Mazur, Nikola Stępińska, Julia Gapska, Zuzanna Benke, Julia Sułkowska, Iga Flaszyńska, Nikola Matusiak, Karolina Rękas, Karolina Janczewska, Karolina Markowska, Amelia Maliszewska oraz Jakub Dobrzański, Łukasz Czeczot, Bartłomiej Dudczak, Kamil Heller, Mateusz Kłeczek, Bartłomiej Król, Piotr Skrzyński, Emil Prochownik. 

Autorami przedsięwzięcia byli nauczyciele Naszej Szkoły, którzy przyzwyczaili już wszystkich do nietuzinkowych rozwiązań artystycznych. Bardzo dziękuję p. Katarzynie Zając-Ostrowskiej i Katarzynie Jabłońskiej za opracowanie muzyczne, p. Monice Borkowskiej za choreografię i kostiumy, p. Dorocie Piotrowskiej i p. Jolancie Olechnowicz-Janik za dekorację, p. Adamowi Durlakowi za obsługę świateł, p. Robertowi Chawchunowiczowi za konsultację historyczną oraz p. Krzysztofowi Krzemińskiemu za opiekę akustyczną. Dziękuję szczególnie p. Dyrektor Beacie Czeczot za objęcie nas swoim patronatem, pomoc materialną i finansową, bez której trudna byłaby realizacja tego zadania z zachowaniem wysokiego poziomu estetycznego.  
Po raz kolejny nasi uczniowie pokazali swoje wysokie umiejętności teatralne, wokalne i taneczne. Jestem wdzięczna za ich aktywność, zaangażowanie i postawę. 
 
Reżyser i scenarzysta przedsięwzięcia - Renata Arbaczewska.