Get Adobe Flash player
Start Wycieczki

„GRANDA” W WARSZAWIE

W dniu 16 listopada 2018 r., na zaproszenie Pani Poseł  Ewy Szymańskiej, w ramach wychowania patriotyczno-obywatelskiego oraz w nagrodę i wyróżnienie za ciężką pracę, na wycieczkę do Warszawy  pojechało 23 uczniów - uczestników działającej  bardzo aktywnie i odnoszącej wiele sukcesów - grupy teatralnej GRANDA, wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Michalik i p. Dorotą Kusibab. Razem z przedstawicielami SP im. Jana Pawła II w Smolniku, w wycieczce wzięła udział 30 osobowa grupa uczniów ze SP w Nowogrodźcu. Celem podróży było wejście i obejrzenie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najwyższych organów władzy ustawodawczej w naszym kraju.

Była to wycieczka integracyjno – edukacyjna, która miała przybliżyć młodzieży historię Parlamentu RP oraz zasady funkcjonowania Sejmu i Senatu, zaznajomić z zasadami pracy Posłów i Senatorów, a przede wszystkim rozwijać poczucie przynależności narodowej i wrażliwości patriotycznej. Całej podróży towarzyszyła wielka ciekawość szczególnych miejsc naszej Ojczyzny, oraz poczucie wyróżnienia, iż to właśnie GRANDA ma zaszczyt korzystać z tak cennej nagrody i tam jedzie. Jeszcze w autokarze uczniowie zostali zapoznani poprzez wykład i pogadankę czym jest Sejm i jak należy sie tam zachować. Po przekroczeniu granic Stolicy, opiekunki- znające dobrze miasto opowiadały o miejscach, które mijaliśmy jadąc Wisłostradą, w drodze na ulicę Wiejską.
Pierwszym punktem programu wycieczki, było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki oraz wjazd na 30-te piętro obiektu  i obserwacja panoramy Stolicy. Już wtedy wszystkim zabiły mocniej serca, gdyż widok na ogromne
i piękne miasto „ z lotu ptaka” zapierał dech w piersiach. Następnie wycieczka udała się pod Sejmowy gmach, który  większość uczniów  widziało tylko na ekranach telewizyjnych.

Po załatwieniu wszystkich formalności tzn.  przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, wreszcie dotarliśmy do sali dla gości, gdzie przywitała nas Pani Poseł- Ewa Szymańska. Ucieszyliśmy się, kiedy do naszej grupy przyszła również pani przewodnik, która dalej oprowadziła nas po całym Gmachu Parlamentu
i przekazała najważniejsze o nim wiadomości i ciekawostki
oraz wręczyła uczniom pamiątkowe gadżety. Następnie udaliśmy sie na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania na żywo do wiadomości telewizyjnych.

Ranga miejsca spowodowała, że grupa w niezwykłym skupieniu i z zaciekawieniem wysłuchała lekcji przewodnika i zrobiła wiele pamiątkowych zdjęć. Po zakończeniu zwiedzania- przedstawiciele GRANDY ,
na ręce Pani Poseł- złożyli serdeczne podziękowania za wyróżnienie a następnie wszyscy razem udali się
do miejsca- gdzie sejmowi politycy spożywają posiłki, aby wspólnie zjeść pyszny obiad ze słodkim deserem.

 

Po opuszczeniu Gmachu  Parlamentu i na zakończenie wycieczki, uczniowie przeszli spacerem po rozświeconych kolorowymi neonami i iluminacjami świetlnymi warszawskich uliczkach, mijając po drodze Plac Trzech Krzyży, Rotundę PKO oraz oświetlone barwami narodowymi PKiN i pobliskie wieżowce. W Złotych Tarasach był czas na zakup pamiątek  i pyszne lody. Uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do autokaru, aby udać się w podróż powrotną.  

 

Grupa teatralna GRANDA wraz z opiekunkami pragną raz jeszcze wyrazić  ogromną wdzięczność Pani Poseł Ewie Szymańskiej, będącej sponsorem i organizatorem wycieczki do tak szczególnego miejsca, które wzbogaciło wiedzę i doświadczenie wszystkich.                                                 
 
red. M.M i D.K